ניצן - אגודה לקידום ילדים ובוגרים עם ליקויי למידה הפרעת קשב וקשיי הסתגלות ותפקוד
ניצן - אגודה לקידום ילדים ובוגרים עם ליקויי למידה הפרעת קשב וקשיי הסתגלות ותפקוד
חסר רכיב

אימון הורים


ECC הינה שיטה פורצת דרך שפותחה עבור הורים לילדים עם הפרעת קשב תוך מיקוד בהורים ולא בילדיהם, והצליחה לשנות את חייהן של מאות משפחות  

נפגשנו לשיחה עם תמר אשר הגיעה לאימון הורים מיואשת ומותשת. אף נסיון לעזור למאיה, בתה בת ה-8, בעלת הפרעת קשב, לא צלח וחיי היום-יום בבית הפכו לסיוט. בתום 3 חודשי אימון הכול השתנה.

תמר, מה הביא אותך לאימון?
"שום דבר לא עזר, הייתי חסרת אונים, מיואשת, מפורקת ומותשת. כבר לא ידעתי מה לעשות וחיפשתי פתרונות – התייעצתי, שאלתי, ניסיתי – אבל המצב לא השתפר. החיים בבית נהיו מתוחים ומעיקים. מאיה תמיד חזרה הביתה מבית הספר בתחושת תסכול, היא הייתה מגיעה בוכה ועצבנית, עם התקפי זעם שנמשכו לפחות שעתיים כל יום וכללו גם הפגנת אלימות מצידה והצקות לאחותה הקטנה. הרגשתי שאני מאבדת שליטה.
ערב אחד, אחרי שכולם הלכו לישון, ישבתי ליד המחשב ושוטטתי ברשת. ככה שמעתי לראשונה על אימון ההורים של אגודת ניצן. פניתי אליהם מתוך ייאוש מוחלט, אחרי שכבר ניסיתי הכל - טיפול פסיכולוגי, טיפול זוגי, הדרכת הורים. שום דבר לא עזר!"

מה היה שונה בתהליך האימון ביחס לטיפולים קודמים שניסית?
"בפעם הראשונה אמרו לי: עכשיו מטפלים בך, לא במאיה", היא מסבירה: "עד אז הפוקוס היה תמיד על מאיה, אבל כשהבנתי שאני זו שעוברת אימון הייתה בזה המון הקלה. כל הזמן הרגשנו 'לא בסדר', שאנחנו הורים 'לא מספיק' טובים שלא מצליחים לעזור למאיה לפתור את הבעיות שהיא מתמודדת איתן.
אחרי 3 חודשים שבהם נפגשתי אחת לשבוע עם המאמנת באגודת ניצן חל שינוי דרמטי בחיי ובחיי משפחתי. היא פשוט הרימה אותי מהרצפה וחיברה אותי מחדש. האימון מאוד חיזק אותי ונתן לי המון כלים. היום אני יודעת שאני יכולה למצוא תשובה לכל דבר. אף אחד אחר לא פותר לי בעיות ולא מבקר אותי על ההתמודדות שלי. זה מאוד מחזק ותומך. באימון הבנתי שאני צריכה לזוז הצידה ולתת למאיה להתמודד בעצמה. היא צריכה לעשות את העבודה שלה, למצוא את הדרך שלה ולגלות איך להכין שיעורים בדרך שנוחה לה. התפקיד שלי זה לתמוך ולעזור כשצריך. בהתחלה זה הלחיץ אותי, אני מודה, היה לי מאוד קשה לשחרר. מצד אחד, אני תמיד פוחדת שהיא תיכשל ושלא יהיה לה קל. מצד שני, אני יודעת שהיא ילדה חכמה ומוכשרת ושהיא תצליח, ובעיקר שזה צריך לבוא ממנה – לא ממני. אם היא תיכשל או תצליח – זה שלה, לא שלי. אני חייבת לעשות את ההפרדה. תמיד ערבבתי את שני העולמות מתוך רצון לגונן, אבל באימון הבנתי שזה לא באמת מגן על מאיה אלא מחליש אותה".

איך התהליך שעברת השפיע על מאיה עצמה?
"הוא השפיע באופן דרמטי. כל מה שתיארתי עד עכשיו פחת משמעותית. מאיה הרבה פחות אלימה. אם היא בוכה, היא נרגעת אחרי עשר דקות ופותרת בעצמה את העניין. כל תהליך האימון שעברתי משפיע עליה לטובה - בלימודים, בבית ובכלל. זה פשוט עולם אחר".

ואיך השפיע עלייך תהליך האימון בתחומים נוספים?
"היו לי כל מיני ערכים חשובים בחיים – צניעות, כבוד, אהבה – שאותם היה לי חשוב להטמיע בילדים. אבל רק באימון מצאתי את השפה הנכונה לדבר אותם. זה היה ממש כמו ללמוד לדבר מחדש. ברגע שהשפה משתנה ערוצי התקשורת נפתחים. גם עם הבעל וגם עם הילדות. ברגע שבאתי עם ביקורת, ולפני כן הייתי מאוד ביקורתית, זה היה מאוד לא נעים והם היו נסגרים ומתגוננים. אני נשואה לבעלי 15 שנה ומאז שאני באימון, לראשונה בתולדותינו, אני יכולה לומר שהיחסים ביננו מעולים - בשיחה, בתקשורת, בפתיחות. אנחנו מדברים במשך היום, הוא מתייעץ איתי. זה מאוד מרגש".

למה את זקוקה היום?
"תמיד כיף שיש מישהו להתייעץ ולדבר איתו, אבל מה שמפליא באימון הזה, זה שהוא מוטמע בך ועם הזמן התובנות רק הולכות ומעמיקות. האימון הוטמע בתוכי, אני יודעת שיש לי את הכלים, יש לי גם את מחברת המסע שמלווה אותי ומדי פעם אני מציצה בה כדי להיזכר ולהתחזק".

נפגשנו גם עם ד"ר מלי דנינו, מנכ"לית אגודת ניצן ומפתחת שיטת ה-ECC 

האם תוכלי לומר לנו מהי ייחודיות השיטה?


מלי

"שיטת ה – ECC ((Emotional Cognitive Coaching היא שיטת אימון ייחודית להורים לילדים עם הפרעת קשב ולקויות למידה. השיטה פועלת בארץ ובעולם מעל לעשור והיא מבוססת מחקר מדעי. זוהי שיטת התערבות קצרת מועד שממוקדת בהורה והופכת אותו למאמן הטבעי של ילדו. השיטה מסיטה את המיקוד מהילד כ"פציינט העיקרי" אל עבר ההורה ורווחתו, ומספקת לו את ההזדמנות להתבונן פנימה, להכיר את הכוחות והחולשות שלו ולהבין דפוסי התנהגות בולמים ומעכבים בחייו. מודעות עצמית והגדרת הבעיה מחדש הם שני הכוחות התרפויטיים שבזכותם ההורה מצליח לחולל שינוי משמעותי. השינוי משפיע על מערכות היחסים שלו עם האנשים הסובבים אותו בכלל ועם ילדו בפרט.

מה עוד קורה בתהליך?
במהלך האימון נערכת בחינה מתמדת של רגשות ההורה אל מול היבטים חדשים של הקושי העיקרי איתו הגיע לאימון. במסגרת בחינה זו מעלים רעיונות וחלופות לפעולה או לימוד מיומנות חדשה על מנת ליצור תהליך רלוונטי שמותאם לצרכים וליכולות של ההורה. זהו תהליך שמאפשר גמישות ותנועה בין השלבים השונים שלו. המאמן מטפח שיח פתוח, אמפתי, מכיל ומעודד שמאפשר הן את התהליך הקוגניטיבי והן את התהליך החווייתי והרגשי של ההורה."

האם נערכו מחקרים שבדקו את יעילות השיטה? 
"נערכו מחקרים של אגודת ניצן בשיתוף עם  חוקרים מאוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת חיפה אשר בדקו את השפעת אימון ההורים. המחקרים מצאו שהורים שהשתתפו בתהליך האימוני שיפרו את ההתמודדות ההורית ובמיוחד את היכולת להתמודד עם רגשות שליליים של ילדיהם. בנוסף, נמצא שיפור באקלים המשפחתי ובמשאבים הוריים כמו מצב-רוח ולחץ הורי. ילדים שהוריהם השתתפו בתהליך שיפרו את תפקודם בתחום הלימודי, החברתי והרגשי. כך לדוגמה פחתו בעיות התנהגות מוחצנות (כגון אגרסיביות) ובעיות התנהגות מופנמות (כגון נסיגה חברתית). מחקרים נוספים מלמדים שהורים אשר עברו התערבות על-פי שיטה זו פיתחו מודעות עצמית גבוהה יותר, קיבלו נקודות מבט חדשות ודיווחו על שינוי בהתנהגותם."    
 

                 Al-Yagon, M. & Danino, M. & Lachmi, M. (In Press). Emotional Cognitive Coaching in Mothers of Children with SLD and ADHD: Maternal and Family Resources and Children Internalizing/Externalizing Behaviors

לסיום מלי, כיצד נוכל לשמוע פרטים נוספים על תכנית האימון של אגודת ניצן?
נשמח לעמוד לרשותכם ולייעץ לכם באופן אישי, מוזמנים  למלא פרטיכם וניצור קשר בהקדם.    

טופס ליצירת קשר

אנא מלא את הטופס לפניך ונחזור אליך בהקדם

נא להסתפק בקבצים

קוד ביטחון
אגודת ניצן, טל' 03-5372266 | ronitn@nitzancenter.org 
חסר רכיב